Σε μια παιδική χαρά στην Αμφιλοχία, ένα 9χρονο κορίτσι υπέστη σοβαρό τραυματισμό όταν εισήλθε στον χώρο, παρά το γεγονός ότι ήταν κλειστός λόγω ασφαλειακών προβλημάτων.
Το κορίτσι τραυματίστηκε από ένα ελαττωματικό παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κοπεί το δεξί του αυτί. Μεταφέρθηκε άμεσα στο τοπικό Κέντρο Υγείας και στη συνέχεια στο νοσοκομείο Χατζηκώστα στα Ιωάννινα, όπου χρειάστηκαν 20 ράμματα για να επανασυνδεθεί το αυτί της.
Η κατάσταση των παιδικών χαρών στην περιοχή είναι ανησυχητική, καθώς η κακή κατασκευή τους έχει αφήσει σε ακατάλληλη κατάσταση, προκαλώντας ανησυχία στους κατοίκους.
Η ανάγκη για άμεση ανακαίνιση και ανάληψη ευθύνης είναι επιτακτική, καθώς οι παιδικές χαρές πρέπει να είναι ασφαλείς και ποιοτικές για την ψυχαγωγία και την κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών. Οι αρχές πρέπει να δράσουν γρήγορα για να αποτρέψουν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον και να εξασφαλίσουν την ασφάλεια των νέων πολιτών.