Ένα Σοβαρό Περιστατικό Παραβατικότητας Από Ανήλικο Αναστάτωσε την Άρτα
Στην πόλη της Άρτας, ένα σοβαρό περιστατικό παραβατικότητας έρχεται στο προσκήνιο. Ο δράστης είναι ένα ανήλικο παιδί που απειλούσε βίαια έναν συνομήλικό του. Ακόμα πιο ανησυχητικό είναι το γεγονός ότι αναρτούσε τις απειλές του σε ένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης.
Το θύμα, εντοπίζοντας τις διαδικτυακές απειλές, αποφάσισε να καταγγείλει τον ανήλικο «νταή» στους αστυνομικούς του τοπικού τμήματος. Οι αρχές τον εντόπισαν το βράδυ του Σαββάτου και του πέρασαν χειροπέδες, ενώ στην κατοχή του βρήκαν μία σιδερογροθιά.
Στον ανήλικο δράστη, σχηματίστηκε δικογραφία για απειλή μέσω διαδικτύου και παραβάσεις της νομοθεσίας περί όπλων.
Οι γονείς του οδηγήθηκαν επίσης στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Άρτας, κατηγορούμενοι για παραμέληση της εποπτείας του ανηλίκου.