Με σχετικά μειωμένες αποδόσεις από περιοχή σε περιοχή, αλλά με υψηλή ποιότητα στον καρπό, ολοκληρώθηκε η συλλογή του ακτινιδίου στη χώρα. Τα μεγαλύτερα προβλήματα στις αποδόσεις εντοπίζονται, κυρίως, στις περιοχές της Άρτας και της Φθιώτιδας, όπου η μείωση ξεπέρασε ακόμη και το 60% μιας μέσης χρονιάς.
Ως αντίβαρο σε αυτή την εξέλιξη, και με σημαντική αναφορά στο εισόδημα του παραγωγού,
λειτουργεί η τιμή του προϊόντος, η οποία παρουσιάζει σημαντική άνοδο σε σύγκριση με την
προηγούμενη χρονιά. Στα θετικά, επίσης, συμπεριλαμβάνονται και οι εμπορικές πράξεις, κατά τις οποίες οι παραγωγοί, στο σύνολό τους, πληρώνονται με μετρητά και όχι με επιταγή.
Στα 1.500 κιλά/στρέμμα η παραγωγή στην Άρτα
Για μειωμένες αποδόσεις στην περιοχή του έκανε λόγο ο Άγγελος Ξυλογιάννης, παραγωγός
ακτινιδίου από την Άρτα. Όπως υποστήριξε, η διαδικασία της συλλογής στο σύνολο των
καλλιεργειών έχει ολοκληρωθεί, με σημαντικά μειωμένες αποδόσεις μιας μέσης χρονιάς, καθώς «οι περισσότεροι παραγωγοί κινηθήκαμε κάτω από τα 1.500 κιλά το στρέμμα, όταν άλλες χρονιές ξεπερνούσαμε ακόμα και τους 3,5 τόνους».
Εστιάζοντας περισσότερο στην ποιότητα, ο κ. Ξυλογιάννης είπε ότι κυμαίνεται σε πολύ καλά
επίπεδα. Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με τον ίδιο, «ένα σημαντικό ποσοστό της παραγωγής
πουλήθηκε πάνω από το 1 ευρώ, χάρη στην καλή ποιότητα του καρπού που έχουμε συλλέξει». Ο κ. Ξυλογιάννης εκτίμησε, επίσης, ότι «είναι μια ευκαιρία, καθώς με την ποιότητα αυτή μπορούμε να κατακτήσουμε και άλλες αγορές, ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι για τα επόμενα χρόνια».
Κλείνοντας, αναφέρθηκε και στο θέμα των ποικιλιών, κάνοντας ειδική μνεία στις κιτρινόσαρκες, οι οποίες παρουσιάζουν σημαντικό ενδιαφέρον για τις αγορές, ενώ ένα μεγάλο ποσοστό της παραγωγής που διακινείται στη χώρα μας προέρχεται από την Ιταλία.
ypaithros.gr