Επεισοδιακή υπήρξε η εκλογή Προέδρου στο Δημοτικό Συμβούλιο της Άρτας, στην ειδική συνεδρίαση που έγινε. Κι αυτό γιατί ο Χρήστος Τσιρογιάννης που πέρασε στα έδρανα της αντιπολίτευσης δεν δείχνει να έχει συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα και από την πρώτη μέρα εμφανίστηκε έτοιμος για ολομέτωπη επίθεση.
Στην πρόταση που έγινε από τον Δήμαρχο για εκλογή του Κώστα Πατήλα στη θέση του Προέδρου, έσπευσε να απαντήσει με επίθεση και με… αντιπρόταση, κάτι που δεν προβλέπεται από το νόμο και τους κανονισμούς.
Ο Χρήστος Τσιρογιάννης θυμήθηκε ότι το 2017 είχε προτείνει και ο ίδιος τον Κώστα Πατήλα για το αξίωμα του Προέδρου καθώς τότε ήταν μέλος της παράταξής του, όμως συνέβη το μοναδικό… να μην εκλεγεί καθώς πέντε μέλη από την ίδια παράταξη δεν τον στήριξαν.
Ο Χρήστος Τσιρογιάννης συνέχισε υποστηρίζοντας ότι με αυτούς που το 2017 δεν τον ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές ο Κώστας Πατήλας συμμάχησε και συνεργάστηκε.
«Δεν μπορεί να σταθεί στο αξίωμα ένας άνθρωπος που δείχνει τέτοια συμπεριφορά.. Έχουμε αρχές και αξίες ως παράταξη και δεν στηρίζουμε αυτή την υποψηφιότητα» είπε ο πρώην δήμαρχος και προχώρησε ακόμη παραπέρα προτείνοντας για το αξίωμα του Προέδρου την Δημοτική Σύμβουλο Μαίρη Λυγούρα από την παράταξη του Χριστόφορου Σιαφάκα.
Πρόταση που έγινε μόνο για τις εντυπώσεις αφού τέτοια διαδικασία δεν προβλέπεται από το νόμο.
Ο Κώστας Πατήλας αντέδρασε έντονα στην τοποθέτηση του πρώην δημάρχου τονίζοντας ότι δεν υπήρξε ποτέ ούτε προδότης, ούτε δούρειος ίππος. «Δεν θα ήθελα να ξεκινήσουμε έτσι.. Πίστευα και πιστεύω στον πολιτικό πολιτισμό αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει..» είπε ο κ. Πατήλας.
Ο νέος Δήμαρχος Άρτας Χριστόφορος Σιαφάκας προσπάθησε να ρίξει τους τόνους στην πρώτη συνεδρίαση της θητείας του παροτρύνοντας όλους να δείξουν τον δέοντα σεβασμό στο Δημοτικό Συμβούλιο, τον ρόλο του και στους δημότες.
Ο Κώστας Πατήλας εξελέγη Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου με 19 ψήφους υπέρ και εννέα κατά.
Αντιπρόεδρος εξελέγη ο Γιώργος Σιλιόγκας από την παράταξη του Χρήστου Τσιρογιάννης με 16 υπέρ και 12 κατά και γραμματέας ο Νικόλαος Ευταξίας από την Λαϊκή Συσπείρωση.