Μεγάλη είναι η επιχείρηση που έχει στηθεί από την ΕΛΑΣ για τον εντοπισμό και τη σύλληψη του 29χρονου ο οποίος την Πέμπτη το απόγευμα πυροβόλησε και σκότωσε τον 80χρονο πεθερό του στο χωριό Αστροχώρι της Άρτας.
Ενδεικτικό του μεγέθους της επιχείρησης το γεγονός ότι σε αυτήν, όπως μετέδωσε η ΕΡΤ, συμμετέχουν αστυνομικοί και από την Άρτα και από την Αιτωλοακαρνανία και από την Ευρυτανία.
Οι ομάδες των αστυνομικών, μάλιστα, είναι πάνοπλες καθώς ακόμα δεν έχει βρεθεί το όπλο με το οποίο ο 29χρονος σκότωσε τον πεθερό του γεγονός που σημαίνει ότι δεν αποκλείεται να το έχει ακόμα στην κατοχή του.
Αυτό που, επίσης, προβληματίζει τους αστυνομικούς είναι το γεγονός ότι ο 29χρονος κτηνοτρόφος στο επάγγελμα γνωρίζει πολύ καλά την περιοχή και δεδομένου του καλού καιρού μπορεί να κρυφτεί πιο εύκολα.
Ένα στοιχείο που έχουν οι αστυνομικοί είναι το αυτοκίνητο του 29χρονου το οποίο βρέθηκε λίγη ώρα μετά το φονικό στα σύνορα των νομών Άρτας και Αιτωλοακαρνανίας ενώ βοσκός φέρεται να είπε στους αστυνομικούς ότι συνάντησε τον δράστη ο οποίος του είπε οτι βγήκε στο βουνό γιατί έχει προβλήματα με συγγενικά του πρόσωπα.