Οι αθλητές των Special Olympics Άρτας βρέθηκαν στη γραφική Λευκάδα για να συμμετάσχουν στους 12ους Ιόνιους Αγώνες Στίβου. Η διοργάνωση αυτή έγινε από τον Γυμναστικό Σύλλογο Λευκάδας και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, σε συνεργασία με τον Δήμο Λευκάδας, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας «Πλάτωνας Γρηγόρης».
Στους αγώνες, η Άρτα εκπροσωπήθηκε από 13 αθλητές που αγωνίστηκαν σε τρία αθλήματα: τη ρίψη ακοντίου Turbojav, το άλμα άνευ φόρας και το τρέξιμο 50 μέτρων. Οι αγώνες διεξήχθησαν σε ένα εξαιρετικά οργανωμένο αθλητικό περιβάλλον, όπου αθλητές, προπονητές, συνεργάτες και εθελοντές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.
Τρεις αθλητές από την Άρτα διακρίθηκαν κατακτώντας την πρώτη θέση. Συγκεκριμένα, η Κατερίνα Μπασοδημήτρη κέρδισε στα 50μ. τρέξιμο γυναικών, ο Γιάννης Κέφης στο άλμα άνευ φόρας ανδρών και ο Στυλιανός Μπίζας στη ρίψη ακοντίου Turbojav ανδρών.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ απευθύνεται στους διοργανωτές της εκδήλωσης, που πρόσφεραν χαρά στους αθλητές και στους εθελοντές που τους στήριξαν με αφοσίωση και αγάπη. Ο συντονιστής της αποστολής των Special Olympics Άρτας, Χαράλαμπος Μπίζας, εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του προς τον Δήμο Λευκάδας για τη φιλοξενία και προς τον συντονιστή των Special Olympics Λευκάδας, Άγγελο Βονιτσάνο, για τη συνεργασία.