Δημοσιεύθηκε το ΦΕΚ με τα σχολεία όπου θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα για τα σχολικά γεύματα τη χρονιά 2022 – 2023.
Το Πρόγραμμα θα υλοποιηθεί κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στις σχολικές μονάδες που αναφέρονται στον Πίνακα του Παραρτήματος στο ΦΕΚ Από τις διατάξεις της παρούσας ΚΥΑ προκαλείται δαπάνη ύψους 92.000.000,00 € σε βάρος των πιστώσεων του προϋπολογισμού του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, Ειδικού Φορέα 1033-202 με ΑΛΕ 2310506005 ετών 2022 και 2023, η οποία είναι εντός των ορίων που τίθενται στο τρέχον Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής και αφορά αποκλειστικά και μόνο στην επιχορήγηση του Οργανισμού Προνοιακών Επιδομάτων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
Τα γεύματα στην Ήπειρο θα δοθούν σε 25 σχολεία του Νομού Άρτας, 13 του Νομού Θεσπρωτίας και 22 του Νομού Ιωαννίνων, ενω αξιοσημείωτο είναι ότι και φέτος στο πρόγραμμα δεν περιλαμβάνεται καμία σχολική μονάδα από το Νομό Πρέβεζας.
Αναλυτικά στο Νομό Άρτας θα δοθούν:
1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο, 9ο Δημοτικό, Αγίων Αναργύρων, Αγίου Σπυρίδωνα, Αμμοτόπου, Ανέζας, Βίγλας, Γαβριάς, Γραμμενίτσας, Ελεούσας, Καλαμιάς, Καλόβατου, Καμπής, Κεραματών, Κιρκιζατών, Κορφοβουνίου, Κωστακιών, Πολυδρόσου, Ράχης, Ροδαυγής και Χαλκιάδων.