Το πρωί της Πέμπτης στις 22 του Δεκέμβρη του 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του μουσικού συνόλου «Μικρά Ασία» του Μουσικού Σχολείου Άρτας, τραγούδησαν τα κάλαντα σε κοινωνικές δομές και οργανισμούς της πόλης μας.
Οι φορείς που επισκεφτήκαμε είναι ο Σύλλογος γονέων, κηδεμόνων και φίλων ατόμων με αναπηρία Νομού Άρτας «Αγκαλιά», ο Σύλλογος γονέων και φίλων παιδιών με ειδικές ανάγκες Νομού Άρτας «Αγία Θεοδώρα», το Γενικό Νοσοκομείο Άρτας και το Γηροκομείο Άρτας.
Το μουσικό μας σύνολο ετοίμασε και παρουσίασε χριστουγεννιάτικα κάλαντα από την μουσική παράδοση των Δωδεκανήσων, της Κύπρου, της Μικράς Ασίας και των ελληνόφωνων χωριών της κάτω Ιταλίας.
Το Μουσικό Σχολείο Άρτας διευρύνοντας την εκπαιδευτική διαδικασία και έξω από τα όρια της τάξης, στοχεύει στην δημιουργία και ενίσχυση δεσμών με δομές και οργανισμούς κοινωνικού προσανατολισμού, με σκοπό τη υλοποίηση δράσεων αλλά και την ενίσχυση της κοινωνικής ευαισθησίας των μαθητών και των μαθητριών του.
Ευχαριστούμε την διεύθυνση, το προσωπικό και τους ωφελούμενους και τις ωφελούμενες των δομών για την φιλοξενία τους, το ζεστό τους χαμόγελο και τις εγκάρδιες ευχές τους για τις γιορτές που έρχονται. Επίσης ευχαριστούμε το Αστικό ΚΤΕΛ Άρτας για την προσφορά της μετακίνησης του μουσικού συνόλου, τις μαθήτριες και τους μαθητές μας για την διάθεσή τους για συμμετοχή σε κοινωνικές δράσεις και ευχόμαστε σε όλους και όλες καλές γιορτές με υγεία!
Οι υπεύθυνοι/ες εκπαιδευτικοί
Παναγιώτης Γιαννούτσος
Αναστασία Σταύρου
Ανθούλα Ζιώρη
![IMG_3049 img 3049](https://artinos.gr/wp-content/uploads/2022/12/img-3049.jpg)
![IMG_3071 img 3071](https://artinos.gr/wp-content/uploads/2022/12/img-3071.jpg)
![IMG_3077 (1) img 3077 1](https://artinos.gr/wp-content/uploads/2022/12/img-3077-1.jpg)
![IMG_3066 img 3066](https://artinos.gr/wp-content/uploads/2022/12/img-3066.jpg)
![IMG_3097 img 3097](https://artinos.gr/wp-content/uploads/2022/12/img-3097.jpg)
![IMG_3112 img 3112](https://artinos.gr/wp-content/uploads/2022/12/img-3112.jpg)