Κατακόρυφη άνοδο θα παρουσιάσει η θερμοκρασία τις επόμενες μέρες στην περιοχή της Άρτας με το θερμόμετρο να ξεπερνά τους 30 βαθμούς από την Πέμπτη και σταδιακά τις επόμενες μέρες έως και το Σαββατοκύριακο.
Ο ήπιος καιρός των τελευταίων ημερών θα δώσει την θέση του σε συνθήκες πρώιμου καλοκαιριού και η Πρέβεζα αναμένεται να υποδεχτεί επισκέπτες από την ευρύτερη περιοχή για να απολαύσουν τη θάλασσα.