Με την ευλάβεια και την λαμπρότητα που αρμόζει στην πολιούχο της πόλη, η Άρτα τίμησε την Αγία Θεοδώρα, την Βασίλισσα του Δεσποτάτου της Ηπείρου. Ο εορτασμός ξεκίνησε με την πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον ομώνυμο Ιερό Ναό, όπου συγκεντρώθηκαν πιστοί από όλη την περιοχή για να τιμήσουν την Αγία που έχει αφήσει το στίγμα της στην ιστορία της πόλης.
Η Αγία Θεοδώρα, γνωστή για την ευσέβεια και την φιλανθρωπία της, έχει καταστεί σύμβολο της πίστης και της αγάπης προς τον πλησίον. Η ζωή της αποτελεί παράδειγμα ανιδιοτελούς υπηρεσίας και αυτοθυσίας, καθώς αφιέρωσε τον εαυτό της στην υποστήριξη των αδυνάτων και την προάσπιση της Ορθοδοξίας.
Η λιτάνευση των Ιερών Λειψάνων και της Ιεράς Εικόνας της Αγίας Θεοδώρας στους δρόμους της Άρτας, ήταν ένα συγκινητικό θέαμα, με τη συμμετοχή της φιλαρμονικής και πλήθους πιστών που ακολούθησαν την πομπή με κατάνυξη και σεβασμό.
Ο Δήμαρχος της Άρτας, στις δηλώσεις του, τόνισε τη σημασία της Αγίας Θεοδώρας για την πόλη και ευχήθηκε η χάρη της να φέρει υγεία και δύναμη σε όλους τους κατοίκους, καθώς και σε όσους βιώνουν δύσκολες στιγμές.
Η εορτή της Αγίας Θεοδώρας αποτελεί έναν ζωντανό σύνδεσμο με το παρελθόν, μια γέφυρα που ενώνει την ιστορία με το σήμερα, και μια υπενθύμιση της αξίας της πίστης και της παράδοσης στη σύγχρονη κοινωνία. Η Άρτα, με την εορτή αυτή, αποδεικνύει ότι οι παραδόσεις της παραμένουν ζωντανές και συνεχίζουν να εμπνέουν τις νέες γενιές.