Η ολοκλήρωση του μεγάλου έργου για τη διπλή σύνδεση της Λευκάδας με τον νέο άξονα Άκτιο – Αμβρακία βρίσκεται πολύ κοντά στην ολοκλήρωσή του. Αυτό το έργο θα διευκολύνει σημαντικά τις μετακινήσεις στο νησί του Ιονίου, δημιουργώντας νέες οδικές διαδρομές μέσω δύο καινούργιων οδικών τμημάτων: το τμήμα “Βόνιτσα-Λευκάδα” μήκους περίπου 16 χιλιομέτρων και το τμήμα “Άκτιο-Άγιος Νικόλαος” μήκους περίπου 5 χιλιομέτρων.
Το τελευταίο τμήμα ολοκληρώθηκε στα μέσα του Απριλίου 2023, με την περίοδο αυτή να σηματοδοτεί την έναρξη μιας ακόμα μεγαλύτερης τουριστικής και οικονομικής ανάπτυξης στην περιοχή. Η ολοκλήρωση και του άλλου τμήματος, Βόνιτσα-Λευκάδα, αναμένεται προς το τέλος του τρέχοντος έτους, ενισχύοντας ακόμη περισσότερο την τουριστική κίνηση και την οικονομία της περιοχής.
Το έργο περιλαμβάνει επίσης την κατασκευή του νέου αγωγού ύδρευσης Λευκάδας, μήκους περίπου 7,85 χιλιομέτρων, ο οποίος θα διέρχεται κατά μήκος των νέων οδικών τμημάτων. Όσον αφορά τον οδικό άξονα Άκτιο-Αμβρακία, που εγκαινιάστηκε στα τέλη του Ιανουαρίου 2024, αποτελεί μια πολύ σημαντική σύνδεση ανάμεσα στη Λευκάδα και την υπόλοιπη ηπειρωτική Ελλάδα, συμβάλλοντας στη βελτίωση της επικοινωνίας και της οικονομικής ανάπτυξης.