Στον πανηγυρίζοντα Ενοριακό Ιερό Ναό του Αγίου Ιερομάρτυρος Θεράποντος του θαυματουργού, στους Αγίους Αναργύρους Άρτης, ετελέσθη Πανηγυρικός Εσπερινός χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Άρτης κ. Καλλινίκου.
Τον Θείο λόγο εκήρυξε ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Άνθιμος Γιάννης, Κληρικός της Ιεράς Μητροπόλεως Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης, ο οποίος ετόνισε, πως «ίαση ασθενειών είναι η νίκη κατά του θανάτου».
Μετά τον Μέγα Εσπερινό ακολούθησε η καθιερωμένη λιτάνευση της εικόνας του Αγίου στους δρόμους του οικισμού. Συμμετείχαν εκπρόσωποι των τοπικών Αρχών και πλήθος πιστών.