Παραιτήθηκε λόγω συνταξιοδότησης η Διευθύντρια ιατρός ακτινολόγος του Νοσοκομείου Άρτας. Μια παραίτηση που, σύμφωνα με τον υποψ. βουλευτή Άρτας του ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ Χρήστο Γκόκα, σχετίζεται και με τις δυσμενείς συνθήκες στο συγκεκριμένο τμήμα και στο Νοσοκομείο.
«Πολλές φορές, πρόσφατα αλλά και στο παρελθόν, ο ίδιος προσωπικά επεσήμανα την άμεση ανάγκη στελέχωσης και στήριξης του Νοσοκομείου Άρτας και του Κέντρου Υγείας του Νομού, με σειρά Ερωτήσεων και Αναφορών προς το Υπουργείο Υγείας, χωρίς δυστυχώς απάντηση και κυρίως χωρίς λύση στα προβλήματα που υπάρχουν.
Η παραίτηση αυτή έρχεται να υπενθυμίσει τα άλυτα προβλήματα και τις αρνητικές επιπτώσεις και συνέπειες στην παροχή περίθαλψης προς τους πολίτες της Άρτας που γίνονται καθημερινά εντονότερες και περισσότερες», τονίζει ο κ. Γκόκας.
Όπως υπενθυμίζει, υπάρχουν 28 οργανικά κενά στις θέσεις της Ιατρικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου Άρτας, ενώ περίπου 10 γιατροί βρίσκονται στα όρια της συνταξιοδότησης μέσα στην επόμενη διετία και τέσσερις είναι ήδη σε παράταση σύμφωνα με τις διατάξεις για παραμονή στην εργασία για λόγους υπηρεσιακών αναγκών και ήδη κάποιοι ηλικιακά, έχουν περάσει το 67ο έτος της ηλικίας τους.