Από 4 έως 10 Ιανουαρίου απογευματινή 7.00(αίθουσα 1) βραδινή 9.30(αίθουσα 2).
To “Poor Things”, η νέα ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, με την οποία κέρδισε τον Χρυσό Λέοντα στο 80ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, έρχεται στις αίθουσες του ΣΙΝΕ ΠΑΛΛΑΣ Άρτας.
Η ταινία απέσπασε Χρυσό Λέοντα στη Βενετία, διεκδικεί επτά Χρυσές Σφαίρες, ενώ τα προγνωστικά δείχνουν πως θα βρίσκεται και στις υποψηφιότητες των 96ων βραβείων Όσκαρ.
Πρωταγωνιστεί η Emma Stone ως Bella Baxter, μια νεαρή γυναίκα που γνωρίζει τον κόσμο για πρώτη φορά, όταν την επαναφέρει στη ζωή ο ανορθόδοξος επιστήμονας, Dr. Godwin Baxter (Willem Dafoe). Μαζί με τον δικηγόρο Duncan Wedderburn (Mark Ruffalo), ξεκινά ένα ταξίδι που θα τη βοηθήσει να ανακαλύψει ποια είναι στα αλήθεια.
Η απίστευτη ιστορία και η φανταστική εξέλιξη της Bella Baxter (Stone), μιας νεαρής γυναίκας που ανασταίνεται χάρη στον ιδιοφυή και αντισυμβατικό επιστήμονα Δρ. Godwin Baxter (Willem Dafoe). Υπό την προστασία του Baxter, η Bella ανυπομονεί να μάθει.
Διψασμένη από την εμπειρία που στερείται, η Bella το σκάει με τον Duncan Wedderburn (Mark Ruffalo), έναν ικανό και με αμβλυμμένη ηθική δικηγόρο, σε μια περιπέτεια περιπλάνησης σε όλες τις ηπείρους. Απελευθερωμένη από τις προκαταλήψεις και τα στεγανά της εποχής της, η Bella αποφασιστικά επιδιώκει να δώσει τη μάχη της για την ισότητα και την ελευθερία.