Στην Άρτα, ένα περιστατικό που συνέβη πρόσφατα άφησε τους κατοίκους με χαμόγελα και γέλια. Ένας τοπικός παπάς αποφάσισε να παρκάρει το αυτοκίνητό του παράνομα σε έναν πολυσύχναστο δρόμο, επικαλούμενος ότι το όχημά του είχε “χαλάσει”. Η ιστορία που ακολούθησε είναι βγαλμένη κατευθείαν από τα πιο ευφάνταστα ανέκδοτα.
Ο παπάς, με το ράσο του να ανεμίζει στον αέρα, στάθμευσε το αυτοκίνητο του σε σημείο που εμπόδιζε την κυκλοφορία, στην οδο Τζουμέρκων στον Ιερό Ναό των Αγίων Θεοδώρων. Όταν οι διερχόμενοι οδηγοί άρχισαν να διαμαρτύρονται και να κορνάρουν, ο παπάς σήκωσε τα χέρια του ψηλά, δηλώνοντας με απόλυτη βεβαιότητα ότι το όχημά του είχε παρουσιάσει μηχανική βλάβη και δεν μπορούσε να κινηθεί.
Οι οδηγοί, αν και καχύποπτοι, αρχικά έδειξαν κατανόηση, μέχρι που ο ένας μετά τον άλλον άρχισαν να σχολιάζουν την κατάσταση. “Παπά μου, το αυτοκίνητό σου έχει όντως χαλάσει ή μήπως χρειάζεται μια προσευχή για να ξεκινήσει;” ρώτησε ένας διερχόμενος οδηγός με χαμόγελο.
Με τις πιέσεις και τα παράπονα να αυξάνονται, ο παπάς αποφάσισε να κάνει μια προσπάθεια να… επιδιορθώσει το όχημα. Σε ένα θέαμα που θύμιζε περισσότερο μαγικό νούμερο παρά μηχανική επισκευή, ο παπάς έκανε το σταυρό του, ψιθύρισε μερικές προσευχές και, ως εκ θαύματος, το αυτοκίνητο ξαναπήρε μπροστά!
Οι περαστικοί παρακολούθησαν με έκπληξη και χαμόγελα τη “θαυματουργή” επιδιόρθωση. “Είδες τι μπορεί να κάνει η πίστη!” σχολίασε κάποιος, ενώ άλλοι γελούσαν με το απροσδόκητο τέλος της υπόθεσης. Ο παπάς, με ένα αφοπλιστικό χαμόγελο, επιβιβάστηκε στο “επισκευασμένο” αυτοκίνητο και αποχώρησε, αφήνοντας πίσω του μια ιστορία που σίγουρα θα μνημονεύεται για καιρό στην Άρτα.
Άραγε γνωρίζει ο κ. Μητροπολίτης Άρτης Καλλίνικος τα θαύματα που γίνονται στους δρόμους από τους ιερείς του ;;