Η εικόνα της αγοραστικής κίνησης στα καταστήματα της Άρτας παρά την εκπτωτική περίοδο, χαρακτηρίζεται αρκετά υποτονική.
Οι καταναλωτές, παρά τις πολλές προσφορές και εκπτώσεις που προσφέρουν οι καταστήματα, φαίνεται να εκφράζουν μια πιο συγκρατημένη προσέγγιση στις αγορές τους.
Οι καταναλωτές σε όλη την περιοχή φαίνεται ότι αντιμετωπίζουν τις εκπτώσεις με περισσότερη προσοχή, με αρκετούς να εκφράζουν ανησυχίες για τον γενικό οικονομικό κλίμα και τις εξελίξεις στον τομέα της εργασίας.
Οι καταστηματάρχες, από την πλευρά τους, επισημαίνουν ότι παρά τις προσπάθειες να προσφέρουν ελκυστικές προσφορές, παρατηρείται μια γενική πτώση της. Οι περισσότεροι καταστηματάρχες συμφωνούν ότι η οικονομική αβεβαιότητα επηρεάζει την πρόθεση των ανθρώπων να ξοδέψουν περισσότερα χρήματα.
Παρά τη μουδιασμένη αυτή ατμόσφαιρα, ορισμένοι εμπόροι εκφράζουν αισιοδοξία ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί καθώς προχωρούμε προς το τέλος της εκπτωτικής περιόδου.